444 0 428 addictivedergi@gmail.com

Adına Bakma Tadına Bak! – Pepsi

Pepsi ve Coca-Cola, iki marka da dünya kola pazarını iki büyük devi olarak kabul ediliyorlar. İkisi de kendi ürünlerin yanı sıra aralarındaki rekabetten de epeyce söz ettiriyorlar. Aslında ikisi de farklı hedef kitlelere hitap etseler de bu aralarındaki rekabeti etkilemiyor. Coca-Cola daha geleneksel bir marka imajı çizerek orta ve üst yaşlara hitap ederken, Pepsi genç ve dinamik bir marka imajıyla gençlere hitap ediyor. Dünya pazarında bu rekabet başa baş gitse de Türkiye pazarında işler hiç öyle değil. Türkiye’de Coca-Cola açık ara Pepsi’den daha çok tercih ediliyor.

Pepsi’nin “Adına Bakma Tadına Bak” sloganıyla çektiği reklam filmi de aslında Pepsi’nin Türkiye piyasasındaki bu daha az tercih edilirliğini kabul etmiş olduğunu gösteriyor. Başrolünde Özkan Uğur’un olduğu reklamda Özkan Uğur yanındaki gence “Kolanı adına göre mi yoksa tadına göre mi seçersin?” sorusuna tabii ki de tadına göre cevabını alması üzerine genci bir tadım testine çağırıyor. Markasız olarak verilen iki bardaktaki kolayı da içen genç tatlarına bakarak Pepsi’yi tercih ediyor. Bu reklam filmiyle ilgili iki farklı olumsuz eleştiri mevcut. Biri Pepsi’nin bile bile kendini Coca-Cola karşısında küçülttüğünü söyleyenler diğeri de hedef kitlesi gençleri kapsarken neden reklam filminin başrolünde genç bir ünlüyü oynatması gerekirdi diyenler. Ben iki eleştiriye de katılmıyorum. Pepsi bu reklam filmiyle kendini küçültmüyor sadece piyasadaki ikinciliğini kabul ediyor ve aslında üstüne basa basa bunun kendilerinden değil topumdaki önyargıdan kaynaklandığını vurguluyor. Çünkü markalar kapatıldığında aslında kendi kolalarının daha lezzetli olduğunu gösteriyor. Ünlü kullanımına gelince Özkan Uğur aslında yanlış bir tercih sayılmaz çünkü, karakteri gereği Özkan Uğur toplumda eğlenceli, esprili ve dinamik bir kişi olarak tanınıyor bu nedenle yaş olarak genç olmasa da hedef kitleye seslenebilecek doğru bir karaktere sahip.
Özetle, Pepsi’nin bu reklam filmiyle vermek istediği “ kolanızı adına göre değil, tadına göre seçin” mesajını doğru ilettiğini ve başarılı olduğunu düşünüyorum.

Leave a Reply