444 0 428 addictivedergi@gmail.com

Addictive olarak AdHere’daydık!

26 Kasım – 1. gün

Etkinlik Kayhan ŞARDAN’ın (Reklamcılar Derneği Başkanı) konuşmasıyla başladı. “Motivasyonunuz,hedeflerinize ulaşmak için duyduğunuz heves olsun.” diyen Kayhan Bey gençlere yaratıcılık tavsiyeleri vedi. “İcat Çıkar Oğlum” alıntısını hepimizin akıllarına kazıyarak “Fırsatlar için desteğe ihtiyacımız var. Size yeni kapıları da yaratıcılık açacak. Uçuk kaçık olun, standart olmayın. Açık fikirli olun. Yaratıcı olun.” nasihatiyle sahneden ayrıldı.

Arda ERDİK (Tribal Ajans Başkanı)  içten sunumunda ajansta ekip olabilmenin öneminden ve işlerin ilerleyişinden bahsetti. “Reklamcılık eskiden ‘One Man Show’du. Artık bu değişti. Şu an daha çok ‘Collective Genius’ olarak çalışıyoruz.”Ek olarak Arda Bey Twitter üzerinden kendisine yöneltilen soruları ekip arkadaşlarıyla çektikleri videolarla yanıtladı ve sunuma keyifli bir hava kattı.

Erol BATİSLAM (Havas Istanbul), Oğuzhan AKAY (Movida Plus), Armağan BİRKİYE (Propaganda) – yani dinamik üçlü- doğru ve iyi reklam, anlamlı marka tanımı ve yapılan yanlışlardan, ”Dijital kazalar günümüzde marka kişiliğini olumsuz etkileyen bir sorun. Televizyon reklamlarında iyi aile çocuğu imajı yaratan bir marka sosyal medyada ‘Ho! Kanka!’ diye takılıyorsa bu ciddi bir sorundur. Bunun nedeni koordinasyonsuzluktur.”, diyerek bahsettiler. Konuşmadan çok söyleşi tadı verdiren üçlü dinleyiciyle güçlü bir etkileşim içerisindeydiler. “Türkiye’de toplumun gelişip değişebilmesinde reklamcılığın çok önemi var.” sözleriyle ülkenin kalkınmasında reklamın önemini vurguladılar.

Kurtcebe TURGUL (DDB Kreatif Direktör) ve ünlü oyuncu Mert FIRAT aralarındaki dinamiği “Oyuncuyla ajans arasındaki uyum çok önemli. Mert Fırat gibi sevilen bir oyuncuyla çalıştığınızda dikkatli olmak kaydıyla iyi verim alabiliyorsunuz.” diyerek tanımladılar. Başarılı İş Bankası Reklamları ve bunların genel oluşum sürecini hem ajans hem oyuncu gözünden ele alarak dinleyicilere aktardılar.

27 Kasım – 2 Gün

İkinci gün, Kemal GÜREL, Jaki BARUH (Sokak Röportajları), Aslı ÖZDEL ve Ayşegül KAPLAN (YouTuber) dörtlüsü işin YouTube mecrasında işleyişini anlattılar.

Sonrasında Haluk SİCİMOĞLU (THAAT’S IT Kurucu Başkanı) Türkiye’de bir reklamın tutunabilmesi için gereken unsurları Neuro Marketing dâhilinde yaptıkları araştırma sonuçlarıyla genç reklamcılara aktardı:
“Samimiyet, çarpıcı slogan, cesaret, gerçekçilik, müzik/jingle ve hassasiyet unutulmaz reklamların ortak özelliklerini oluşturuyor. Reklamın ürün odaklı değil insan odaklı olması reklamın sevilirliğini arttırıyor.”

aa

Haluk Sicimoğlu, bunların üzerine efsane reklamları mercek altına aldı. Tokai ‘Çakar çakmaz çakan çakmak’dan Garanti ‘Sucu çocuk’ reklamına kadar Türkiye’nin unutulmaz reklamlarını izletti. “Reklamın ürün odaklı değil insan odaklı olması reklamın prestijini arttırıyor.” tespitiyle konuşmasını tamamladı.

Son olarak çalışmalarıyla dikkat çeken çokça ödül sahibi TBWA ajans üyeleri Emirhan ÇELİKBİLEK ve Levin ÖZDOĞAN gündem hızında çalışmaktan ve sektörde taze kalmaktan bahsettiler.

BUİK ADhere’ı birbirinden çeşitli workshoplarla sonlandırarak katılımcıların farklı alanlarda kısa ve etkili eğitimler almalarını sağlayarak katılım belgelerini verdi. Biz Addictive Dergisi üyeleri de workshoplara katılarak TBWA’in yapmış olduğu yarışmada ilk ödülümüzü kazandık. TBWA workshopunda Hüdanur Bayrak, Hüdai Karabulut, Tuğkun Zeroğlu ve Ezgi Cumur (Addictive), İrem Bayan,  Berk Şenol (Bilgi Üniversitesi öğrencileri) hazırladıkları kampanyayla birinci oldular.

Leave a Reply