444 0 428 addictivedergi@gmail.com

Mentos – Mentors Reklamları Serisi

Mentos’un 2016 reklamları ürünü hikayenin içine yerleştirirken izleyicinin gözüne sokmamak, reklamı hikayeleştirmek konusunda çok başarılı. 2016 Mart ayında (Tükiye) Mentos yeni bir TV ve internet reklamı serisi yayınladı. Marka insanlar arasındaki iletişimsizliğe odaklanarak sosyal bariyerleri yıkmak üzerine hazırladığı videoları çeşitli mecralara yerleştirdi.

mentors

Bizi en çok etkileyen reklamları ise BBH tarafından internete özel olarak hazırlanan –sonrasında sinemalarda da görmüşsünüzdür- “Mentos Mentors” serisi oldu. Duygusal reklamların tüketiciyi daha çok etkilediği, markayı daha iyi konumlandırdığı ve geri dönüşün daha pozitif olduğu artık çoğu reklam veren ve ajans tarafından kabullenilmiş durumda. Dolayısıyla çoğu şirket gibi Mentos da daha santimantal reklamlara yönelmiş bulunmakta.

Reklam, yetişkinlerin birbirleriyle daha rahat iletişim kurmalarına yardım etmek için onlara mentorluk yapan çocuklar etrafında ilerliyor. Video “Birbirimizle iletişim kurmayı ne zaman unuttuk?” gibi çarpıcı bir soruyla başlıyor. İnternetten arkadaş eklemenin basitliği gibi gerçek hayatta da aynı rahatlıkla arkadaş edinmek asıl amaç. Çocuklar bu işi biz büyüklerden daha iyi beceriyorlar. Bir kulaklık yardımıyla yetişkinler çocukların direktiflerini dinliyor, ona gore hareket ediyorlar. Reklamın sonunda insanlar karşılarındakine Mentos teklif ederek  “Kim istemez bi’ Mentos?” imajını da böylece yaratmış oluyorlar.  “İnsanlarla iletişime geçmek kolay, ufak bir yardımla ;)” sloganıyla kampanyayı yöneten marka oldukça doğal ve muzip bir seri oluşturmuş bulunmakta.

mentorsreklam

Reklam, Mentos’un bu güne kadarki en geniş bütçeli projesi (£2.3 milyon). Claire Powley , Mentos’un marka yöneticisi, “Mentos müşterilerin favori marka tercihlerinden biri olmaya devam ettiği için çok mutluyuz, zaten bu popülerite sayesinde insanları bir araya getirme ve taze bağlantılar oluşturma görevimizi yerine getirebiliyoruz. Yeni reklamlarımız -öncelikle- İngiltere’de 16-34 yaş arasındaki milyonlarca insana ulaşacak, kampanyamızı gözden kaçırmak bir hayli zor olacak.“ diyerek kampanyaya olan güveninin tam olduğunu belirtmişti.

Mentos Mentors tüketiciye istediği mesajı vermekle kalmadı, aldığı ödüllerle de başarısını kanıtladı. Webby Ödülleri’nde de adaylığı bulunan kampanyanın 2016 Epica Ödülleri’nde Online Kampanyalar- Yeme&içme kategorisinde bronz ödülü bulunmakta.

İşte o reklam filmlerinden biri

 

 

Leave a Reply